Skip to main content

Ekogościniec Pachotówko to ekologiczne gospodarstwo rolne, działające jako agroturystyka w okolicy Bydgoszczy i Torunia. Zajmujemy się hodowlą gęsi owsianej białej kołudzkiej, która następnie podawana jest na stół naszych gości. Przygotowujemy tradycyjne potrawy regionu kujawsko pomorskiego, są to dania  z gęsiny dla  osób poszukujących nowych doznań smakowych czy też zainteresowanych powrotem do tradycji. Nasi goście mają możliwość zakupu potraw regionalnych z kujawsko pomorskiego: pasztetów, smarowideł, smalcu, okrasy, gęsich pipek, półgęsek oraz kiełbasy z gęsiną.

Pachotówko to dom rodzinny Aliny, a ekogościniec powstał, aby upamiętnić i kontynuować wspaniałe tradycje i zwyczaje rodziny Pachota – związanej z Gzinem od około 100 lat. Dom w Gzinie zawsze tętnił życiem, panowała tutaj naturalna i domowa atmosfera. Przodkowie obecnych gospodarzy zawsze byli gościnni, a ich dom często był miejscem spotkań rodzinnych. Wnukowie przyjeżdżali do dziadków na wakacje, dzieci na urlopy. Wszyscy wspólnie pomagali w pracach gospodarskich. Kobiety rodziny Pachota zawsze wspaniale gotowały i pozostawiły bliskim przepisy i receptury, które stosujemy do dzisiaj. Tak jak za dawnych lat, w zagrodzie są gęsi, kury, kaczki, perliczki, a historie rodzinne wciąż żyją i są przekazywane dalej, kolejnym pokoleniom oraz naszym gościom. Gdy się spotkamy opowiemy Ci o niesamowitej historii Gzina, o Grodzisku z V w p.n.e., a także kanibalach.

 

Ekogościniec Pachotówko w okolicach Torunia i Bydgoszczy, to idealne miejsce dla Ciebie, jeśli chcesz zostawić za sobą miejski zgiełk i rozsmakować się w prawdziwie wiejskim klimacie, w otoczeniu pięknej przyrody i malowniczej okolicy Gzina będącej atrakcją turystyczną w woj. kujawsko pomorskim. Zamieszkasz u nas w komfortowych pokojach z łazienkami. Nasze gospodarstwo agroturystyczne dysponuje 24 komfortowymi miejscami noclegowymi. Zapewniamy atrakcje na weekend.

Wokół posesji urządziliśmy piękny teren do wypoczynku i do biesiadowania przy grillu, tuż obok znajdują się ścieżki na długie spacery po lesie. Na stół podajemy ekologiczną żywność, dania i wyroby z gęsiny, perliczek i jajka od kurki zielononóżki. Zapewniamy atrakcje dla dzieci, twoje pociechy mogą korzystać z licznych niespodzianek, które dla nich przygotowaliśmy: domek dla najmłodszych, zbudowaliśmy 3 wieże połączone mostkiem i siecią ,dzieci mogą wspinać się na skałce, są też huśtawki i bujawki. Jest też boisko i dużo miejsca do gier i zabaw. W Pachotówko możemy dla Ciebie zorganizować dowolną uroczystość rodzinną, imprezę okolicznościową, szkolenia unijne lub imprezy firmowe.

Należymy do ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych i organizujemy warsztaty dla grup na takie tematy:
1. „ Warzywa na wesoło i smacznie” – ekologiczny warzywnik i zielnik.
2.    Ekologiczny chów gęsi, kurki zielononóżki, perliczek i kaczek.
3. „ Z pola na stół”- ekologiczna uprawa zbóż
4. „ Z lasem za pan brat”
5. „ Gęsia uczta” – warsztaty kulinarne
6. . Warsztaty : darcia pierza i pisania piórem gęsim.
7.   Zostań archeologiem- poletko archeologiczne.